Co to jest ADAC?

ADAC pierwszy pojazd pomocy drogowej

ADAC to największy w Europie oraz drugi na świecie automobil klub, czyli stowarzyszenie zrzeszające fanów jedno oraz dwuśladowej motoryzacji. Organizacja powstała na początku XX wieku w Stuttgarcie. Początkowo od 24 maja 1903 roku działało pod nazwą Niemieckiego Stowarzyszenia Motocyklistów. Zmieniono ją jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej w 1911 roku na, istniejącą do dnia dzisiejszego ADAC. Nazwa powstała, jako akronim słów Allgemeiner Deutscher Automobil-Club.

 

Ilu członków liczy ADAC?

Obecnie (2016) automobil zrzesza prawie 20 milionów członków, co jest absolutnie wynikiem, z którym nie może równać się żadna inna w Europie grupa motoryzacyjna. Jak już wspomniałem na świecie, większy jest tylko amerykański AAA. Siedziba ADAC mieści się w Monachium. Trudno uwierzyć, ale stowarzyszenie zatrudnia przeszło 3 tysiące pracowników. Głównym celem klubu jest promocja oraz wsparcie sportu motorowego oraz motocyklowego. Ponadto automobil klub posiada najliczniejszą flotę śmigłowców ratunkowych w Niemczech.

 

Żółte pojazdy pomocy drogowej

ADAC organizuje największą liczbę rajdów samochodowych oraz motocyklowych, a w Niemczech słynie z żółtych pojazdów pomocy drogowej, których na terenie kraju jeździ już ponad 1700 sztuk. Klub uruchomił nawet specjalna infolinię, która ma dostarczać pomocy w razie wypadku.

 

Testy opon ADAC oraz awaryjności pojazdów

ADAC prawie od początku swojej działalności wzięła sobie do serca bezpieczeństwo kierowców, przeprowadzając testy awaryjności nowych samochodów. Po drugiej wojnie światowej, od 1964 roku automobil klub rozszerzył zakres swojej działalności dołączając to swoich testów także opony, liczniki oraz hamulce. Na naszej stronie zajmiemy się, pierwszą z wymienionych chwilę temu rzeczy, a mianowicie testami opon letnich, zimowych oraz całorocznych.

 

Przydatne linki:

1 Odpowiedź

  1. Marcin T. pisze:

    Warto by dodać że ADAC ma największą w Niemczech ilość helikopterów ratunkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *