Etykiety na oponach

Czym są etykiety na oponach?

Etykiety pozwalają w stosunkowo prosty sposób określić osiągi wybranego ogumienia. Przed ich wprowadzeniem, informacje dotyczące danego modelu opony trzeba było zdobywać z różnych źródeł, co było dość kłopotliwym rozwiązaniem.

Etykiety na oponach nie zawierają jednak wszystkich informacji, a te najbardziej kluczowe. Wśród nich znajdziemy dane na temat oporów toczenia, przyczepności do mokrej nawierzchni oraz zewnętrzny hałas toczenia.

Kiedy zostały wprowadzone?

Etykiety dla opon wprowadzone zostały 1 listopada 2012 r na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Czy sprzedawcy opon mają obowiązek umieszczać etykiety?

Oczywiście. Jest to praktyka nakazywana przez prawo. Przepisami objęte są opony dla:

  • samochodów osobowych
  • samochodów SUV
  • samochodów dostawczych i ciężarowych
  • autobusów, naczep i przyczep

Przepisy nie dotyczą opon: bieżnikowanych, motocyklowych, rajdowych, opon zapasowych (w tym te których indeks prędkości jest niższy niż 80km) oraz opon do pojazdów zabytkowych.

etykiety na oponachJak czytać etykiety na oponach?

Każdy z parametrów zawartych na etykiecie może mieć przypisaną ocenę; gdzie A  jest oceną najlepszą, natomiast G najgorszą.

Opory toczenia – Mając oponę z oceną A, jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 1200 zł na paliwie w stosunku do opony z oceną G.

Przyczepność i hamowanie na mokrej nawierzchni – Test przyczepności wykonywany jest przy prędkości 80 km/h. Opona z najwyższą oceną ma skróconą drogę hamowania nawet o 16 m w stosunku do ogumienia najniższej klasy!

Poziom hałasu – Podobnie jak w przypadku testu przyczepności, hałas mierzony jest również przy prędkości 80 km/h (przy wyłączonym silniku). Jedna fala na etykiecie opony informuje nas o tym, iż produkt generuje nawet o połowę mniej hałasu niż ogumienie z dwoma falami.

 

 

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Robert Gołoński pisze:

    hmmm, nie wiedziałem o tym, że takie etykiety mogą nam tak dużo powiedzieć. Dobrze mieć to na uwadze. Dzięki za informacje!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *