Oznaczenia opon

Parametry opony, w tym jej rozmiar, można odczytać na boku każdej gumy. Rozmiar opony jest przedstawiony za pomocą ciągów znaków np. 195/55 R15.  Pierwsze trzy cyfry oznaczają szerokość opony wyrażonej w milimetrach. Dwie kolejne określają profil opony w stosunku do szerokości ogumienia (w procentach). W wyżej wymienionym przykładzie, 55 oznacza 55% szerokości 195 mm. W końcu oznaczenie R15 informuje o średnicy obręczy wyrażonej w calach.

Obok znajdują się indeksy nośności i prędkości ogumienia. Cyfry oznaczają odpowiednią maksymalną nośność opony, a litera prędkość, do której maksymalnie można poruszać się pojazdem z owymi oponami zamontowanymi w pojeździe.

Z opony można również odczytać datę jej produkcji. Również z boku można odszukać cztery cyfry umieszczone w obwódce. Dwie pierwsze to tydzień, a dwie kolejne to rok produkcji. Np. 0516 oznacza piąty tydzień 2016 roku.

Pośród różnych symboli, zarówno na oponach letnich jak i zimowych, można odnaleźć informacje przydatne podczas montażu opon. Napis „rotation” i odpowiednio skierowana strzałka informują w którą stronę powinna kręcić się opona. Informacja outside i inside informuję, która strona powinna być skierowana do środka, a która na zewnątrz pojazdu. Więcej na temat oznaczeń opon na abmoto.pl

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. janek12089 pisze:

    Warto zwracać uwagę na oznaczenia przy zakupie opon – kupujemy niby nowe nieużywane opony, które później się okazuje że leżały w wilgotnym magazynie przez ostatnich 12 lat…

  2. Kamil pisze:

    Bardzo fajny artykuł. Idealny dla osób, które planują kupić opony i chcą wiedzieć dokładnie kiedy zostały wyprodukowane :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *