Jak montować opony?

Wybranie i zakup nowych opon nie jest łatwym zadaniem. Trudno zdecydować się na konkretny model pośród tak obszernej oferty. Jednak niezależnie od tego, jakie ogumienie wybierzemy, kluczowy jest ich prawidłowy montaż. Od tego zależy ich żywotność, komfort i właściwości jezdne, a także nasze bezpieczeństwo.

Na początku należy sprawdzić, czy rozmiar i specyfikacja ogumienia jest zgodny z tym, co mówi instrukcja pojazdu. Następnie podlegają one kontroli od strony uszkodzeń i wad fabrycznych. Samo montowanie opony zaczyna się od ustawienia felgi tak, aby krótsza półka osadcza była skierowana do góry. Później serwisant przechodzi do zamontowania zaworu, nasmarowania felgi i stopek opony za pomocą specjalnej pasty. Następnie na montażownicy opona zakładana jest na felgę. Po tej czynności koło jest pompowane do maksymalnie dopuszczanego ciśnienia, aby opona prawidłowo osadziła się na feldze.. Utrzymanie go może świadczyć o prawidłowym montażu i sprawnym zaworze. Gdy wszystko jest w porządku, ciśnienie koryguje się do zalecanego i zakłada się wkładki zaworu, które na czas pompowania są zdejmowane.

Na koniec koła poddawane są wyważaniu. Ma to na celu skorygowanie rozbieżności masy felgi i opony. Nieprawidłowe wyważenie ujawnia się drganiami na kierownicy, które może doprowadzić do uszkodzenia pojazdu i szybszego zużycia opon.

Podstawowym warunkiem dokonania prawidłowego montażu, jest wykonanie go przez specjalistów. Nie próbujmy tego robić sami, bo zamiast zaoszczędzić, możemy uszkodzić gumę lub felgę i narazić się na dodatkowe koszty.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *