Pompowanie kół azotem

Coraz popularniejsze w ostatnich kilku latach staje się pompowanie kół samochodowych i ciężarowych azotem. Jest to bardzo dobry i skuteczny sposób na przedłużenie żywotności opon. Jednak dlaczego warto stosować właśnie mieszankę gazów bogatych w azot zamiast zwykłego i dotąd używanego powietrza atmosferycznego?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej jest na początku przedstawić wady pompowania kół przy pomocy powietrza z tlenem. Po pierwsze tlen łatwo wchodzi w reakcję z gumą. W wyniku tego mieszanka, z której zbudowane są opony znacznie szybciej się starzeje. Taka guma staje się mniej elastyczna i może łatwiej ulegać kruszeniu się. Tlen dodatkowo z łatwością może przenikać przez strukturę gumy, w wyniku czego konieczne jest częste jej dopompowanie. Jeśli rezygnujemy z dbania o odpowiednie ciśnienie w kołach, to jest ono bardziej narażone na niszczenie oraz utratę przyczepności z podłożem. Dodatkowo zwiększają się opory toczenia, co powoduje zwiększenie zużycia paliwa, a także wydłuża się droga hamowania. Pompowanie kół za pomocą zwykłej sprężarki może doprowadzić do tego, że do wnętrza gumy dostanie się wilgoć, która z kolei może doprowadzić do powstania wewnątrz korozji.

Inaczej zupełnie wygląda pompowanie kół za pomocą azotu. Podawany on jest od razu z butli, dzięki czemu uniknie się groźby przedostania wraz z nim wilgoci. Dodatkowo nie ulatnia się on z kół, tak samo, jak tlen, dzięki czemu nie trzeba kół tak często dopompowywać. Ogumienie pompowane azotem dzięki temu wszystkiemu ma przedłużoną żywotność. Jedynym minusem takiego pompowanie jest jego cena, ale kilkanaście-kilkadziesiąt złotych za napompowanie kompletu kół nie jest jednak wygórowaną stawką.

Warto używać azotu do zimowych kół sezonowych. Takie opony zimowe wskutek niskich temperatur na zewnątrz mogą szybko tracić ciśnienie. Jeśli zastosujemy azot, to można w ten sposób znacznie zredukować utratę ciśnienia. Ponadto nawet tanie opony napompowane azotem będą się bardzo dobrze sprawować na każdym rodzaju nawierzchni, do którego są przystosowane. Dlatego warto zastanowić się właśnie nad taką mieszanką powietrza do naszych gum. Nie jest to wysoka cena, a może sprawić, że potem zaoszczędzimy więcej pieniędzy na naprawach i wymianach kół.

Wobec tego można się poważnie zastanawiać nad azotem, jako środkiem służącym do pompowania naszych kół. Zdecydowanie ma on same zalety, a o wadach raczej od użytkowników aut z taką mieszanką w gumach nie słyszymy. Być może kiedyś będzie to najpopularniejszy sposób na pompowanie kół.

Więcej o pompowaniu kół azotem i prawidłowym ciśnieniu w oponach tutaj.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *